>> کلاس مراحل اخلاق- ویژه‌ همکاران مجتمع

 

کلاس مراحل اخلاق- ویژه‌ی همکاران مجتمع فرهنگی روشنگر

آشنايى با رذايل اخلاقى براى طبيبِ روح، درست مانند آشنايى با سموم براى طبيب جسم لازم و سودمند است؛ تا خود به آن‌ها مبتلا نشود و به ديگران نيزهشدار دهد تا به آن دچار نشوند و اگردچار شدند، راه درمان را به آنان نشان دهد و آنان را درمان كند.

در اولین جلسه همکاران از سلسله جلسات تذکرات اخلاقی؛ در محضر خانم راضيه بوباش  بر اساس کتاب تفسیر موضوعی ( بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا) از حضرت آیت الله جوادی آملی موضوع ﻣﺮاﺣﻞ اﺧﻼق در ﻗﺮآن ﻛﺮﻳﻢ  بررسی شد.

                           

در این بحث در پردازش موانع نظرى و عملى سير و سلوك، به ضرورت آشنايى با موانع سير پرداختند. غفلت را «مانع» سیر و بيدارى را «شرط لازم» تهذيب نفس و سيرو سلوك برشمردند. واجب است كه انسان توجه كند كه «ناقص» است و بايد «كامل» شود و «مسافر» است و به زاد و راحله و راهنما نياز دارد.  بديهى است كه اگر كسى غافل باشد و نداند مسافر است، در جاى خود می‌ماند.

غفلت‌هايى كه در مورد حفظ مال و مانند آن است، ضرر دنيايى دارد؛ ولى غفلت از جان خسارت بزرگى در پى دارد؛ چون سرمايه از دست می‌رود.

ما همواره به بيرون از خود می‌نگريم و از خود غافليم و در حقيقت «فضول» هستيم و «عقول» نیستیم.  فرق «فضول» و «عقول» اين است كه انسان عقول، ابتدا به درون و آنگاه به بيرون، ولى انسان فضول، همواره به بيرون از خود می‌نگرد و اين، مشكل ماست.

ما وقتى موظفيم ديگران را اصلاح كنيم كه خود را اصلاح كرده باشيم. هيچ كس حق ندارد بگويد: چون خود را اصلاح نكرده‌ام نبايد جامعه را اصلاح كنم؛ زيرا انسان، موظف است هر چه سريعتر خود را اصلاح كند.

در جلسه آینده ادامه بحث از «زمینه ساز غفلت» ادامه می یابد.

چشم انتظار حضور همکاران محترم در جلسات بعدی هستیم.

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir