>> آسیب شناسی اجتماعی دوران نوجوانی- متوسطه2

آسیب شناسی اجتماعی دوران نوجوانی- متوسطه2

سه‌شنبه دوازدهم بهمن 95 اولین جلسه از دوره آسیب شناسی اجتماعی دوران نوجوانی برای اولیای متوسطه دوره دوم برگزار شد.

 آقای  دکتر محمدعلی فیاض بخش  ابتدا آغاز دهۀ مبارک فجر را تبریک گفت و اولین جلسه بحث خود را پیرامون راه‌کارهایی برای تعامل با فرزندان با طرح یک سؤال اغاز کرد. چه کنیم که به تفاهم برسیم و نه تعارض. زیرا در یک خانواده صمیمی اگر با همدلی و رفاقت پیش برویم، فرزندانی مطیع خواهیم داشت، که اطاعت آنان از سر جهل و ترس و نیاز نخواهد بود زیرا اطاعت از سر جهل و ترس و نیاز بی‌سرانجام است و مقبولیتی به پدر و مادر در مقابل فرزندان نمی­ دهد. برای مقبول بودن در چشم فرزندان چه کنیم؟ در مقابل همۀ این­ها مقبولیت مهم است. دوست داشتن از سر اقناع و رضایت، نه دوست داشتن غریزی. چه باید کرد برای مقبول بودن؟ پدر و مادرها در چه حوزه‌هایی می‌توانند برای خودشان مقبولیت کسب کنند.

1. الگوی رفتاری: در رفتار ما شاخص‌های یک رفتار خوب را ببینند. از قهر کردن، لجبازی با بچه‌ها، به لج انداختن، تحقیر کردن، سرزنش کردن، خطاهای گذشته را به رخ کشیدن و... واقعا بپرهیزید.

2. خلق و خو: اگر پدر و مادر خلق و خوی متین و وزین و قابل احترام داشته باشند، پدر و مادر متخلق و متشخص و بزرگوار در چشم بچه‌ها مقبول­ترند.

3. عاطفی: در همراهی با دل خواسته­ های بچه‌ها و خواهش­ها و تفننات بچه‌ها تا آن‌جا که ارتباط خوب با آن­ها تقویت شود آن­ها را به صحبت وادارید، صمیمیت به وجود می‌آورد. تا جایی که بچه عشق پدر و مادر و مادر و پدر عشق بچه باشند.

4. علمی: درخشش‌های علمی پدر و مادر سبب مباهات بچه‌ها می­شود و پدر و مادر در چشم بچه‌ها مقبولیت بیشتری پیدا می‌کنند.

5. انتظارات مذهبی: در ابعاد عقاید و اخلاق و احکام را بیان کنیم و نمونه باشیم ببینند و از آن­ها بخواهیم حالا اگر در جایی خواسته‌ای دارند که صد در صد با اصول اعتقادی ما جور نیست. شاید بهتر باشد کمی از اصول عدول کنیم تا پل ارتباطی ما خراب نشود. دوباره بازسازی کنیم و به اصول حتماً حتماً برگردیم.

6. مهارت‌های حضور در جامعه، رفتار اجتماعی، حواس ما به آسیب­ های اجتماعی باشد. موقعیت‌های گفت‌وگو را فراوان کنیم. همیشه در دسترس  فرزندانمان باشیم. به‌طوری که در چشم و دل بچه‌ها نمودار باشیم. در دسترس بودن، موقعیت گفتگو ایجاد کردن،  شنوندۀ خوبی بودن و مشاوره دادن در عین صمیمیت و همراهی و همدلی.

 

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir