>> جماران-پایه هفتم

جماران-پایه هفتم

یکشنبه بیست‌وچهارم بهمن در متوسطه دوره اول روز اردو بود، بازدید و گشت و گذار... از همان اول صبح اتوبوس‌ها مقابل بازار میوه و تره بار، قطار شده بودند و برای کسانی که از ماجرای روشنگر خبر نداشتند سوال برانگیز بود ولی روشنگری‌ها می‌دانستند که گردش در راه است و خوشحال بودند.

سهم دانش‌آموزان هفتم از روز گردش در جماران، آشنایی با امام خمینی رحمه‌الله‌علیه بود. حرکت از مدرسه ساعت ۹:۲۵ بود. قبل از آن خانم مینو قرایی –مدیر متوسطه دوره اول- در جمع دانش‌آموزان حاضر شدند و برای بچه‌ها از نقش روحانیت در انقلاب اسلامی ‌گفتند و از امام که به حق احیاگر دین در قرن حاضر شناخته شده‌اند.

روز سردی بود ولی ورود به نگارخانه یا موزه «موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی» و دیدن آثار درون تالار برای گرم شدن کافی بود. از خوش اقبالی هم‌زمان با ورود دانش‌آموزان در منزل امام خمینی  و حسینیه جماران دو مهمان تاریخ ساز حضور داشتند، آقایان میشل ستبون (عکاس فرانسوی امام خمینی در پاریس) و فیلیپ فلن دریم نویسنده فرانسوی نشریه match. از آقای ستبون و مترجم دعوت شد تا از خاطراتشان در حین اقامت امام در پاریس و سفر به ایران در هواپیما برایشان تعریف کنند. با علاقه پذیرفتند. آقای ستبون در نوفل‌لوشاتواز امام عکس‌های زیادی تهیه کردند، که عکس معروف امام زیر درخت سیب (به تعبیر خودشان درخت بلوط) از ایشان است. سپس به دعوت امام همراه پرواز انقلاب شدند و در 12 بهمن 1357 به ایران سفر می‌کند. امام به او می‌گویند اگر می خواهی تصاویر انقلاب را تهیه کنی به ایران بیا و از مردم عکاسی کن. مردم معرف انقلاب هستند نه من. تصویر امام برپلکان هواپیما در فرودگاه مهرآباد را گرفتند ومجموعه عکس‌هایشان را در کتابی به نام "روزهای انقلاب چاپ کرده‌اند.

دانش‌آموزان علاقه‌مند بودند تا کتاب‌هایی را که از دفتر نشر آثار حضرت امام هدیه گرفته بودند برای گرفتن امضا به این آقای عکاس بدهند و امضا بگیرند.