>> مسابقه کتابخوانی همکاران-خطبه فدک

خطبه فدک در درس‌های حاج آقا مجتبی تهرانی

پس از رحلت پیامبر، دو حادثه‌ مهم و سرنوشت ساز روی داد که تمامی حوادث بعد از آن را تحت تأثیر قرار داد. این دو حادثه، یکی تشکیل سقیفه و غصب خلافت مسلمین و دیگری غصب فدک یعنی قطعه زمین اهدایی حضرت پیغمبرصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به دخترش حضرت زهراسلام‌الله‌علیها بود.

پس از مدتی کوتاه و بعد از چند بار پی‌گیری برای باز پس گرفتن فدک و بی نتیجه بودن آن، حضرت زهراسلام‌الله‌علیها  در مسجد النبی، خطابه‌ای ایراد کرد که به خطبه فدک معروف شد. این خطبه نه تنها مسائل فدک را به‌خوبی و حق اهل بیت را به‌ روشنی اثبات می‌کند؛ مشتمل بر مضامین بلند در معارف اعتقادی است.

 

 اهمیت این خطبه تا بدانجاست که ائمه‌ اطهارعلیهم‌السلام  آن را نقل کرده‌ و علمای دین بر حفظ و فراگیری آن تأکید داشته‌اند. علمای بزرگوار شیعه در طول تاریخ،‌ اسناد و مدارک این خطبه و شرح‌هایی از آن را تحریر کرده و برای جامعه‌ مسلمین به یادگار نهاده‌اند.

حضرت‌آیت‌الله‌العظمی حاج آقا مجتبی‌تهرانیرحمة‌الله‌علیه در سال 1374، در هفده جلسه  شرحی کوتاه پيرامون خطبه فدک بیان نمودند که علاوه بر توضیح بسیاری از مسائل اصلی این خطبه،  حاوی نکات بدیع در کشف راز و رمزهای این خطبه است.

 

در صورت نیاز برای خرید کتاب و دریافت سوالات مسابقه، به روابط عمومی مقاطع مراجعه نمایید.

(این کتاب سال‌های گذشته هدیه روز معلم بوده.)

پاسخنامه‌های  خود را تا روز شانزدهم اسفند 1395، به روابط عمومی تحویل دهید.

 

 

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir