>> حجت الاسلام احسان بی آزار تهرانی-متوسطه2

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ احسان بی آزار تهرانی در متوسطه 2

یک‌شنبه سوم اردیبهشت سالروز شهادت امام موسی کاظم بود. در این روز حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج شیخ احسان بی‌آزارتهرانی در نمازخانه متوسطه دوره اول روشنگر در جمع دانش‌آموزان و معلم‌ها و کارکنان حاضر شدند و با اتکاء به سیرۀ وجود تابناک امام موسی کاظم علیه‌السلام –باب‌الحوائج- واشاره به هدف بعثت پیامبر سخن گفتندکه؛ شاید نگاه عمومی مردم به آقا امام‌کاظم‌علیه‌السلام، این باشد که ایشان در اوج محرومیت و مظلومیت عمر امامت خویش را در زندان‌های حکّام طاغوت سپری کرده‌اند. تصور این است که حداقل هفت سال از عمر مبارک آقا در زندان‌های انفرادی بوده‌است.

نکته مهم این­ است که اهل بیت تا وجود صاحب‌الزمان‌عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف که در شرایط خاص غیبت هستند، یا شهید و یا مسموم شده اند. امام حسین علیه‌السلام که در میدان جنگ شهید شدند یا امام علی علیه‌السلام  ترور شدند و فرق مبارکشان در مسجد کوفه شکافت.

همه  انگیزه حرکت ائمه ما مبارزه با طاغوت است. اگر این بزرگواران صرفاً کار دینی و انفرادی و رسیدگی به امورات و برنامه­ های دینی می‌کردند که کسی به آن‌ها کاری نداشت حال‌آن‌که انگیزه و هدف غایی آن بزرگواران رسیدن به اساس بعثت است. در آیه پانزدهم سوره شوری نکاتی هست.

خداوند متعال بلافاصله بعد از این‌که پیغمبرصلی‌الله‌تعالی‌علیه‌وآله‌وسلم را برگزیدند، اولین آیه سورۀ قلم روحی نمودند. که تجلی اعظم و زیباترین جلوۀ خداوند بعثت پیامبر اکرم صلی‌الله‌تعالی‌علیه‌وآله‌وسلم است. پیغمبر ما عقل محض است و آن‌قدر این عقلانیت بالاست که هیچ استادی برای ایشان وجود نداشت.

خداوند به پیامبر فرمودند؛ پس مردم را به دین دعوت کن و در این راه محکم باش و بگو که آیین‌نامۀ من هدف وحی است و برای این‌که بین شما عدالت اجتماعی برقرار کنم، مبعوث شدم و هدف این بعثت آموزش دینی و فردی و فقط عبادت و اخلاقیات فردی نیست.

بزرگان اهل سنت می‌گفتند که علی مرتضی علیه‌السلام فرد خیلی خوبی است و به وجود عظمای ایشان کاملاً آگاه بودند ولی می­گفتند که علی  باید به کار فقرا و گرفتاران و امورات دینی و چیزهایی از این قبیل بپردازد ولی در سیاست و حکومت نباشد و کاری به سیاست نداشته باشد و دشمنان از وجود آن حضرت آن استفاده که باید باشد، نکردند و حضرت در مظلومیت بود و این بزرگوار را در حاشیه قرار دادند و به‌جای این‌که آن بزرگوار در کار سیاست باشد و از علم و دانایی وجودی ایشان استفاده کنند، ایشان چندین سال در مظلومیت به‌سر بردند و مثلاً در کار حفرچاه و کارهایی از این قبیل مثل آبادی نخلستان‌ها پرداختند. مثل سکولارها که می‌گویند؛ دین چیز بدی نیست ولی باید به سیاست کاری نداشته باشیم، شعار جدایی دین از سیاست سرمی‌دادند.

آیا انسان می‌تواند مبارزه با فساد بکند و عدالت برقرار کند و بدون احراز حکومت قدرت و توان چنین کاری میسر است؟ آیا فقط با سجاده نشینی و دعا چنین اتفاقی می‌افتد؟ مسلم است که با چنین فردی کسی دشمنی نمی­کند. پیغمبر هشتادوچهار جنگ داشتند. علت این مبارزات و غزوات و جنگ­ها و شهادت­ها چیست؟ برای این‌که می‌خواستند مبارزه با طاغوت و شرک کنند. اگر مبارزه با طاغوت نباشدکه اصلاً ایمان معنا ندارد. پس ایمان چیست؟ حتی در آیت‌الکرسی در جایی که «فمن یکفر بالطاغوت و . . . » درآیه مبارزه با طاغوت بیان شده است.

در زمان حضرت علی‌علیه‌السلام جریان‌های انحرافی، انحصارطلبی کردند و افرادی در لوای نفاق قرار گرفتند مثل طلحه و زبیر که این دو مرید حضرت علی علیه‌السلام بودند، زبیر بعد ازحضرت علی علیه‌السلام دومین نفری بود که به اسلام گروید و با اعتقاد و اعتماد ایمان آورد و حتی در جریان مظلومیت حضرت زهرا علیهاالسلام به میدان آمد و شمشیر به دست گرفت، اما فرهنگ طاغوت را ببینید که با دل‌ها چه می‌کند. در دوران حکومت حضرت علی علیه‌السلام که چهار سال و پنج ماه طول کشید، چندین جنگ سنگین از جمله جنگ جمل را به راه انداختند و این برای مطامع دنیایی طاغوت آن دوران بود.

بنی عباس تا غیبت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف پانصد سال حکومت کردند و روی کار بودند و در این مدت، تمام مبارزات اهل بیت علیهماالسلام برای پابرجا کردن حکومت اسلامی و برای مبارزه با طاغوت بود ولی شیوۀ هر یک از ائمه به اقتضای زمان و دوران خویش بوده است و همۀ این بزرگواران با هدف ایجاد حکومت عدل الهی و نابودی طاغوت به مبارزه می‌پرداختند.

در دورۀ امام کاظم علیه‌السلام ، هارون الرشید به لحاظ گستردگی حکومت و قدرت از همه حکومت بیشتری داشت و در آن دوران هارون بسیار مقتدر و جایگاهی را برای خود باز کرده بود. ولی امام کاظم علیه‌السلام آن‌ گستردگی حکومت را برای هارون مثل یک زندان و سلول کرده بودند و هارون را از هر طریقی بیچاره می‌کردند. درحالی‌که تمام قدرت و ثروت در دست هارون‌الرشیدعلیه‌العنه بود ولی امام کاظم علیه‌السلام در میان مردم محبوب بود زیرا ایشان امام قلوب هستند و در قلب‌ها جای دارند.

رویکرد ما به امامت باید فرق کند و فکر نکنیم چون امام کاظم علیه‌السلام در زندان به‌سرمی­بردند پس در رابطه با مبارزه با طاغوت کاری نکردند بلکه ایشان حتی در زندان­ هم علیه کفر و شرک و طاغوت اقدام کردند.

یک نمونه از مبارزات و سیاست امام کاظم علیه‌السلام این‌که امام علیه‌السلام یار و رفیقی به‌نام «علی‌ابن‌یقطین» داشتند، که او در دربار هارون الرشید بود و صدرالوزراء بود و این فرد مرید تمام عیار امام‌کاظم علیه‌السلام بود. وی روزی گله‌ای و شکایتی در پیش امام کرد که من در دربار و این سلطنت هستم و ناراحتم و امام او را تشویق کردند که اکنون که تو آن‌جا هستی نفسهایت سبحان الله است و نگاه به آل الله دارد و امام علیه‌السلام او را تشویق می‌کرد که تو با این پولی که می‌گیری و آن‌را صرف امورات مسلمین می­کنی این خود مبارزه‌ای علیه طاغوت است. یا این که امام علیه‌السلام یار دیگری به نام صفان جمّال داشت که شتر زیادی داشت و شترهایش را کرایه می‌داد و شغل وی شترداری بود، روزی صفان شترهایش را به دربار کرایه داده و بابت اجارۀ آن پول خوبی هم می‌گرفت، امام علیه‌السلام با ناراحتی به ایشان اعلام کردند که کار درستی نکردی، صفان به امام گفت که ولی من شترهایم را به آن‌ها برای سفر حج داده‌ام و دعا کردم که به سلامتی برگردند تا من به پولم برسم. امام کاظم علیه‌السلام به وی گفتند که تو دعاگویی برای طاغوت می‌کنی تا به پولت برسی و این‌کار تو را از طریق و منهاج ما دور می‌کند و این‌ها نمونه‌ای از سیاست امام کاظم علیه‌السلام در مبارزه عملی با طاغوت است.  در آن فضای طاغوت از دین رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ‌دفاع می­کرند و این‌گونه است که هر یک از ائمه بزرگوار ما برای حکومت الهی و دین اسلام مبارزه داشتند و در این راه جان خویش را فدا می‌کردند.

در انتها حاج آقا بی‌آزار دعا کردند که خداوند ما را نیز در راه دفاع از اسلام کمک و یاری برساند و برای سلامتی آقا امام زمان عجل‌الله تعالی‌فرجه‌الشریف‌ دعا کردند.

 

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir