>> خانم دکتر هاشمی گلپایگانی-ختم قرآن-متوسطه2

توصیه‌های خانم دکتر نفیسه هاشمی گلپایگانی در آغاز  طرح ختم روزانه قرآن

خانم دکتر نفیسه هاشمی گلپایگانی با این‌که امسال فرصت نداشتند تا دبیر دینی دبیرستان باشند، اما به روشنگر تعلق د‌ارند و هر وقت بتوانند در جمع معلم‌ها و دانش‌آموزان حاضر می‌شوند. چهارشنبه دوازدهم مهر هم در متوسطه دوره دوم از ضرورت برنامه‌ریزی برای زندگی و آینده در تمام موضوعات گفتند. موضوعاتی که الان دور به‌نظر می‌رسند و یا در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتند... انتخاب رشته تحصیلی یا کسب خصوصیات اخلاقی و خودسازی و ... حتی مادربزرگی محبوب بودن؛ همه از موضوعاتی هستند که می‌توان به آن فکر کرد و باید برای آن برنامه داشت تا در وقت مواجهه با آن درست عمل کرد.

از تحول آدم‌های مختلف با تصمیم‌های درست مثال زدند که انسان را برای تغییرِ مثبت تشویق می‌کرد. یکی از راه‌های تحول آدمی را انس با قرآن شمردند و با اشاره به آیه: «فاقروا ما تیسر من القرآن»؛ گفتند: هر روز، هر آن‌چه از قرآن می‌توان، باید خواند زیرا که قرآن در روح آدمی اثر می‌گذارد. حتی اگر قرآن فقط خوانده شود. ایشان با یادآوری سرگذشت وفات یکی از اصحاب پیامبر به نام سعد بن معاذ که حضرت رسول صلی‌الله‌ تعالی‌علیه، درباره او فرموده بودند، آن‌قدر فرشته در مراسم تشییع او شرکت کرده است  که راه برای رفتن نیست و علت این ماجرا را فرموده بودند که او هر روز از سوره‌های قرآن می‌خوانده است.

در روایت داریم که قرآن یا شافع است و یا شاکی. شافع است برای کسانی که با او انس داشته‌اند و شاکی است از کسانی که کاری با او نداشته‌اند. پس قرآن بخوانید. انس به قران مراتبی دارد، اول آن نگاه است. حتی نگاه به قران ثواب دارد. نگاه مهربان در چهره پدر و مادر، نگاه به علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام، نگاه به کعبه و... نگاه به قرآن ثواب دارد. حتی اگر قرآن را باز کنید و آن‌را نخوانید، بازهم ثواب دارد و این قدر موثر است و نگاه کردن و گوش کردن  و سکوت اختیار کردن موقع قرائت قرآن نیز ثواب دارد و بر روح  مومن اثر می‌گذارد. سپس قرائت و تلاوت آن و فهم معنا و پس از آن درک تفسیر و مراحل بعدی که قرآن با روح تو عجین خواهد شد... هستند انسان‌هایی که قرآن با آن‌ها سخن می‌گوید، می‌فهند که چه باید بکنند و چه نباید بکنند، البته نه با صوت بلکه با خواندن آن راه زندگی درمی‌یابند؛ گویا که اکنون از وحی بهره‌مند هستند که این مرتبه، آخرین مرحله انس با قرآن است.  باید از جایی شروع کرد و نباید یک مرتبه توقف کرد. هر چه می‌توانید قرآن بخوانید و اما هرگز آن‌را رها نکنید. آهسته و پیوسته قرآن بخوانید. برای همیشه هر روز و هروقت و اگر سالیانی بگذرد و مداومت داشته باشید بالاخره خود قرآن برتو اثری خواهد گذاشت. اگر برای خودتان برنامه‌ای دارید، در این‌باره هم می‌توانید برنامه داشته باشید و بعد هم می‌توانید به معانی و مفاهیم آن، توجه کنید و بعد از جهات موضوعی می‌توانید به آن رجوع کنید. اگر برای قرآن برنامه نداشته باشید، قرآن را از دست خواهید داد. اگر با قرآن ارتباط داشته باشید، می‌توانید در مشکلات به آن مراجعه کنید و پاسخ بیابید. اگر با قرآن همراه و عجین باشید، زندگی‌تان را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

خانم دکتر هاشمی گفتند: به زودی طرح ختم نیم حزب برای هر روز در مدرسه اجرا می‌شود. اگر از الان شروع کنید و به آن پای‌بند شوید در آینده اثرات آن‌را خواهید یافت و در انتها به بهره‌ای بزرگ خواهید رسید. همه شما درباره قرآن،  به فکر خود باشید. قرآن به شما لطف خواهد کرد. در چه‌ گونه شدن به شما ملاک تشخیص خواهد داد. در درک نیکی‌ها و بدی‌ها،  در شناخت  خوب‌ها و بدها... سعی کنید به قرآن عادت بکنید. از همین جا بسم الله بگویید و صلی الله علی محمد وآله الطاهرین.