>> آموزش مسئولیت پذیری به فرزندان-متوسطه2

چگونه به فرزندانمان آموزش مسئولیت پذیری بدهیم؟

غروب روز شنبه 30 دی 96 همکاران و اولیای دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم نماز مغرب و عشا را خواندند و سپس در جلسه آموزش مسئولیت پذیری به فرزندان، شرکت کردند. آقای دکتر سید علی قاسمی با طرح این سوال جلسه را آغاز کردند: افراد چگونه در یک موقعیت خاص، رفتاری خاص را انجام می‌دهند؟ چه اتفاقی برای بچه من افتاده که او به این نتیجه رسیده مقابل من بایستد؟

مسئولیت پذیری چیست و چگونه آن را آموزش دهیم؟ آموزش مسئولیت‌ پذیری در قبال فرزندان، از مهمترین وظایف ماست.

مسئولیت پذیری یعنی توانایی فرد در برآورده کردن نیازهای خود بدون ایجاد آسیب و هزینه برای دیگران. ارتباط خوب شرط لازم برای آموزش مسئولیت پذیری است. برای این‌که فرزندان در دایره تأثیرپذیری ما باشند باید رابطه خوبی با ما داشته باشند. یک رابطه خوب و قابل اعتماد بچه‌ها را به ما وصل می‌کند. مثل یک دوست با فرزندمان همدلی کنیم، نه سرزنش. در موقع لزوم از او حمایت کنیم. در رابطه با او ارتباط دوستانه، منصفانه و قاطعانه داشته باشیم تا ارتباط ما اثربخش و ما تأثیر گذار باشیم. در ارتباط از تحقیر، سرزنش، تنبیه و بی احترامی دوری کنیم... ترکیبی متوازن از عشق و انضباط. چه کسی بهتر از فرزندان می‌توانند  مورد تعلق و عشق والدین باشند.

 گاهی ما والدین اشتباه‌های بزرگی می کنیم:

1-باورهای کمال‌گرایانه دربارۀ خودمان،

2- شکست فرزندان در مسئولیت‌پذیری آنان که مساوی ناموفق بودن والدین است،

3- بیش مسئولیت‌ پذیری والدین.

ما تا آخر عمر نیاز به ارضای نیازهای خودمان داریم. باید مسئولیت پذیر باشیم و باید به فرزندانمان درس مسئولیت پذیری بدهیم. باید شادکام، خوشحال و نماد تحرک برای بچه‌ها باشیم. رابطه خوب برقرار کنیم.الگوی خوبی برای بچه‌ها باشیم.

 بچه‌ها کسی بهتر از پدر و مادر ندارند که عاشقش باشند.

در پایان این جلسه کارنامه پایان نیم‌سال اول تحصیلی تقدیم اولیای حاضر شد.

 

 

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir