>> اطلاعیه ورزشگاه در آلودگی هوا

 

فعال بودن ورزشگاه مجتمع فرهنگی روشنگر در روز پنج‌شنبه 19 بهمن 1396

 با توجه به آلودگی هوا و تعطیلی مدارس در چند روز گذشته، خوب است بدانیم:

 • سالمندان و کودکان به میزان بیشتری در معرض خطر هستند. از این رو ورزش و فعالیت بدنی برای این گروه پیش‌نهاد نمی‌شود. 
 • در هوای آلوده هر چه حجم هوای ریوی ورزشکاران بالاتر باشد، بیشتر تحت تاثیر آلاینده‌ها قرار خواهند گرفت در چنین شرایطی انجام ورزش‌هایی مانند پیلاتس که برای تقویت قفسه سینه، دیافراگم و عضلات سر و گردن انجام می‌شوند، در مکان بسته توصیه می‌شود.

حال در این شرایط، باید ورزش و فعالیت را بیشتر کرد یا از ترس آلودگی هوا آن را کنار گذاشت؟

شنا بهترین و تنها ورزشی است که در شرایط آلودگی هوا توصیه می‌شود. در این روزهای هوای آلوده و تعطیلی مدارس، استخر کوثر باز است و جایگزین مناسبی برای ورزش در هوای آزاد است.

دوچرخه سواری یا دویدن در خیابانهای شلوغ و آلوده برای سلامتی ضرر دارد و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا یا دود و گرد و غبار میتواند منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی فرد شود. از جمله اینکه صدمات قابل توجهی به ریهها وارد میکند یا خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته را میان زنان سالمند افزایش میدهد. خطر مرگ و میر ناشی از سرطان ریه و بیماریهای قلبی-عروقی نیز تهدیدکننده است.

اما اگر سالم هستید و بیماری خاصی ندارید، آلودگی هوا بهانه خوبی برای کنار گذاشتن ورزش نیست.

برای کاهش اثرات آلودگی هوا هنگام ورزش بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

* زمان ورزش کردن را با توجه به آلودگی هوا انتخاب کنید. مواقعی که آلودگی هوا در بیشترین حد است، از انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای باز خودداری کنید.

* خیابان‌ها و مکان‌های شلوغ و پرترافیک را برای ورزش انتخاب نکنید. میزان آلودگی هوا در فاصله پانزده متری خیابان‌ها و جاده‌های شلوغ به بالاترین حد خود می‌رسد. پس بهتر است در اطراف این مکان‌ها ورزش نکنید.

* در نهایت اگر نمی‌توانید شرایط مناسبی را فراهم سازید، در فضای بسته ورزش کنید. می‌توانید روال عادی فعالیت‌های خود را تغییر داده و فعالیت‌هایی در داخل محیط بسته انجام دهید. به کلاس‌های ورزشی بروید و از سالن‌های ورزشی یا از باشگاه محلی استفاده کنید.

سالن ورزشی مجتمع روشنگر در این شرایط مکان مناسبی است برای کسانی که در هنگام آلودگی هوا می‌خواهند فعالیت ورزشی خود را قطع نکنند.

* به یاد داشته باشید اگر بیماری و شرایط خاصی دارید، حتما قبل از ورزش و فعالیت بدنی در فضای باز، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

 

    
    
   حقوق این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی روشنگر است
   تهران - شهرک قدس (غرب) - فاز 6 - بلوار ایوانک (غرب یادگار امام) - خیابان گل افشان جنوبی
   تلفن: 42896000 و 17-88082610 - فاکس: 88082619- ایمیل: info@roshangar.sch.ir