دبستان روشنگر(دوره اول) | منطقه دو تهران

امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399 02:35

پیام شماره ۱۸

پیام شماره ۱۸ اتاق گفتگو

سلام، طبق روال دوشنبه ها، والد گری در قرنطینه با موضوع نکاتی پیرامون تعارضات و مواجهه با اختلافات بین فرزندان اومدیم.
 
فرزندان و خواهر و برادرها با هم رابطه بسیار پیچیده ای دارند و از هم چیزهای زیادی می آموزند و در عین حال با هم درگیر می شوند و اختلاف دارند، و این یک واقعیت است و کاملا طبیعی است و تا حدی نشانه یک رابطه سالم است. کودکان مانند بزرگسالان هنگامی که به خواسته خود دست نیابند احساس ناکامی می کنند، کودکان بر خلاف بزرگسالان، هنوز نیاموخته اند که احساسات پرخاشگرانه خود را در مسیرهای قابل قبولی هدایت کنند و ما به عنوان والد باید به آن ها کمک کنیم.
برای حل اختلافات و مواجهه با آن نکاتی را خدمتتان می گوییم:
۱-اقدام پیشگیرانه: قبل از اینکه شروع شود تمامش کنید، علل بروز مشکلات را بررسی کنید، اکثر اختلاف بین فرزندان در خانواده شما در چه موقعیت هایی پیش می آید؟؟ برای کاهش احتمال بروز دعوا سعی کنید برای مسائلی که دعواهای ممتدی بر سر آن ها پیش می آید، راه حلی پیدا کنید.
 
۲_مساوات و برابری، کودکان آرزویشان این نیست که به طور یکسان دوست داشته شوند، تاکید آن ها روی کیفیت عشق و محبت است نه تساوی و برابری، هر بار که چند لحظه ای را یا چند ساعتی را که با کودکانمان سپری می کنیم، بیایید این مدت را کاملا با او باشیم و در این مدت طوری رفتار کنیم که فرزند احساس کند تنها فرزند ماست. و هر چیزی را متناسب با نیازها و توانایی های خودشان بدهید نه به طور مساوی.
 
۳_مقایسه، در برابر میل به مقایسه کردن مقاومت کنید، آنچه را که می‌بینید توصیف کنید با آنچه که انتظار داریدکودک انجام دهد توصیف کنید، چه مقایسه خوشایند و چه غیر خوشایند نداشته باشید، مثلاً کاش خواهرت هم عادت مطالعه تو را داشت.
با هریک از فرزندان به عنوان یک فرد، با شخصیت منحصر به فرد برخورد کنید.
 
۴_ سیاست عدم دخالت، جلو نروید، دخالت اوضاع را بدتر می‌کند. برای والدین دشوار است که برای جدا کردن بچه ها از هم اقدام نکنند، اما اگر میدانید که به هم آسیبی نمی‌رسانند سعی کنید دخالت نکنید، دخالت والدین باعث تشدید اختلافات بین آن ها می شود، به آن ها فرصت دهید که به طور طبیعی خودشان به اختلاف خاتمه دهند، بچه ها در کشاکش اختلافات تجارب مهمی کسب می کنند.
 
۵_اجرای بی طرفانه عدالت، جانبگیری نکنید، اگر می‌خواهید در اختلافات فرزندانتان دخالت کنید، مراقب نحوه دخالت خود باشید، به طور موثر واکنش  نشان دهید، خشم و احساسات آن ها را بپذیرید، به حرف های هریک از آن ها با احترام گوش دهید، به آن ها نشان دهید که به توانایی آن ها در یافتن راه حل مناسب ایمان دارید.
 
۶_اقدامات دفاعی، هنگامی که دعوا رنگ خشونت به خود گرفت، وضعیت را توصیف کنید، محدودیت را مشخص کنید و آن ها را از هم جدا کنید.
خواندن 137 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « پیام شماره ۱۷ پیام شماره ۱۹ »